Kiegészítés a 230V-os hálózatról
A napelemek bizonytalan energiaforrások, a fogyasztóink viszont stabil teljesítményt igényelnek, ezért ki kell egészíteni a megtermelt napenergiát.
Ha épp nagyobb a fogyasztásunk, mint a napelemek által megtermelt energia, vagy akkumulátort, vagy a közcélú hálózatot hívhatjuk segítségül.
De mit is érthetünk a hálózatról pótolásnak, azaz a hálózatkiegészítésen:
1. A rendszer átkapcsol a hálózatra a napelem/akkuról, ha ott nincs már elég energia.
A kínai inverter-töltők SBU módban az 1. verzió szerint működnek. Az inverterünk kimenetéről relé kapcsolja át az épületet a hálózatra, ha a beállított akkuszint alá kerültünk. Ilyenkor fogyasztóinkkal 100%-ban a hálózatra fogunk kapcsolódni, az inverterünk mintha ott sem lenne, az inverter része (a 230V-os AC kimenete) leáll. A rendszerünk csak az akkut tölti ilyenkor.
Ha időközben az akku feltöltődik egy általunk beállított szintre, a inverter-töltőnk visszakapcsolja az épületet a hálózatról önmagára és újra ő maga fogja ellátni az épületet 100%-ban. A hálózat ilyenkor már nem kapcsolódik az épületünkre, mert egy relé leválasztja.
2. Folyamatosan napelem/akkuról megyünk, de ha az épp kevés, azt a rendszerünk dinamikusan kiegészíti a hálózatról vételezett energiával.
a. A folyamatos hálózatkiegészítést például a Peakshaving képes inverterek tudják (SUB vagy SOL beállításban), de ez a működési mód szolgáltatói engedélyekhez kötött.
b. Tudják még az úgynevezett kettős konverziós elven működő inverterek. Ez utóbbi miatt nincs oka aggályoskodni a szolgáltatónak, mert csak fogyasztóként kapcsolódik a közcélú hálózathoz.
c. Mi is létrehozhatunk ilyen kettős konverziós elven működú rendszert a hagyományos inverter-töltőnkből, ha az akkumulátorát egy 230VAC / 50VDC tápegységgel folyamatosan szinten tartjuk, azaz nem engdjük pl. 40% alá merülni. Alább egy erre alkalmas tápegység látható: https://inverterdoki.hu/spd/tap-1200-48/Tapegyseg-1200W-48V-akkuhoz